Merkez Akseki Alanya Demre Elmalı Finike Gazipaşa Gündoğmuş
İbradi Kaş Kemer Korkuteli Kumluca Manavgat Serik

HAVA DURUMU

ANTALYA
Gazipaşa Doğal Piknik Alanları

Gazipaşa Doğal Piknik Alanları

Tarih 20 Nisan 2011, 16:32 Editör Editör

Gazipaşa Doğal Piknik Alanları

Gazipaşa’da doğanın başka armağanları da var. Yaylalar, mesire yerleri, kaplıca gibi.
Yöre halkı yanında sahildeki kumsallı plajlarda ve temiz denizde tatil yapanlar da arada bir mola verip tatile değişik bir renk katmak için bu doğal güzelliklerden yararlanıyorlar.
Toroslar’dan doğan ve Akdeniz’e dökülen akarsuların çoğu hem su kaynağının zayıflaması hem de tarımsal sulamada kullanılması nedeni ile yazın kuruyorlar. Ovanın Toroslar’a doğru hızla yükselen coğrafyası nedeniyle akarsuların da eğimleri yüksek. Hızlı bir akışla koşuyorlar Akdeniz’e doğru. Bu nedenle de doğdukları kaynakların sularının soğukluğunu ovaya ve denize kadar koruyorlar.

Sugözü Irmağı Mesire Alanı
Sugözü Irmağı en çok rağbet gören mesire yerlerinden. Toros Dağları’ndaki kar sularıyla beslenen ırmağın debisi ilkbaharda en yüksek noktaya çıkıyor.
Sugözü’ne gitmek için ilçe merkezinden Beyovası, Küçüklü, Öznurtepe, Sugözü yolunu izlemek gerekiyor. Burası ilçenin yaylalarından birisi.
Burada doğan Sugözü Irmağı yeşil bir vadinin içinden akarak Akdeniz’e ulaşıyor. Küçük bir hidroelektrik santralının da bulunduğu akarsuya alabalık yavruları bırakılarak üremeleri sağlandı.
Vadideki kır lokantalarında ekolojik tarımla üretilmiş sebze ve salata yanında alabalık sunuluyor.
İstenirse Sugözü’nün yazın en sıcak günlerinde bile soğuk olan suyuna da girilebiliyor. Sahilin parlak güneşiyle yanan bedenlere serin bir mola olarak değişik oluyor.
Yerli halkın da hafta sonlarında piknik için geliyor ve akarsuyun çevresindeki ağaçların altında serin bir gün geçiriyor.

Termal / Ilıca Kaplıcası
Antalya yöresinin tek termal kaynağı da Gazipaşa’da. Ancak şimdilik herhangi bir tesis yok. Doğal haliyle ve halkın basit düzenlemeleriyle kullanılıyor.
Toros Dağları üzerindeki orman Köyü Ilıca’da bulunan derince dar bir vadinin dibinden kaynayan termal su bol kükürt içeriyor. Yöre halkının kayalıklarda oluşturduğu küçük havuzlara giriliyor ve ayrıca çamurlu suyu vücuda sürülüyor.
Doğanın bir cömertliği de hemen yanı başında bir tatlısu kaynağının bulunması. Kükürtlü suda banyo yapan ve çamur sürünenler daha sonra tatlısu ile durulanıyorlar.
Kükürtlü su küçük bir derecik oluşturuyor ve kayaları kükürtle boyuyor.
Ilıca Kaplıcası’nın astım, kadın hastalıkları, ülser ve romatizmal hastalıklara iyi geldiği biliniyor.
Kaplıcaya sadece çevre halkı değil diğer illerden de gelenler oluyor. Vadinin kıyısında derme çatma çadırlar, kulübeler yapıp burada kalıyorlar. Ocaklar kurup yemek pişiriyorlar.
Rahatsızlıklarına şifa arayanlar kendi aralarında kadınlar ve erkekler için banyo saatlerini ayarlıyorlar.
Her yıl düzenli olarak gelenler çok yararlandıklarını söylüyorlar.
Belki bir girişimci bu güzel vadiye bir termal tesis yapar da turizme açılır, diye de umut ediliyor.

Bu İçerik 3458 defa okunmuştur.

PAYLAŞ


 ARAMADetaylı Arama

DUYURUMUZ

EN SON EKLENENLER


IP : 3.228.10.34  Online:115 Toplam: 191591                                                                                                                                                                                                                                                      RSS  | Kullanım Koşulları

Copyright © Antalya Rehberi 2006 Tüm hakklari saklidir. Kopyalanamaz çoğaltilamaz