Merkez Akseki Alanya Demre Elmalı Finike Gazipaşa Gündoğmuş
İbradi Kaş Kemer Korkuteli Kumluca Manavgat Serik

HAVA DURUMU

ANTALYA
Manavgat - Side Antik Bölgeleri

Manavgat - Side Antik Bölgeleri

Tarih 28 Temmuz 2010, 02:50 Editör Editör

Antik Kentler

Side Antik Kent'te 2011 yılı arkeoloji turları başladı. Arkeoloji turu tutkunu turistler, İstanbul'dan başladıkları 21 günlük Anadolu yolculuklarına 16 il gezdikten sonra Apollon Tapınağı, Selge, Perge, Letoon, Xanthos, Seleukeia ve Side Antik Kent'ti gezerek son veriyor.

Andante In Travel Archaelogy Turizm Seyahat Acentesi Arkeoloji Turizmi Uzmanı Arkeolog Dr. Denise Allen, geçen yıl Türkiye'de 38 bin tarih, kültür, sanat ve arkeoloji tutkunu gezgini Anadolu turuna çıkardıklarını kaydetti.

Türkiye'de ilk Anadolu turlarına, 2007 yılında 6 bin 255 doğal ve kültürel varlıkları seven İngiliz, Alman, Fransız, Danimarka, İskoçya ve Norveçli arkeoloji turizmi tutkunuyla başladıklarını belirten Ellen, 21 günlük gezi programına katılanların genelde Avrupalı entelektüel, güzel sanatlar hayranları, sağlık çalışanı diş hekimi, veteriner ve doktorların ilgi gösterdiğini söyledi. Allen, arkeoloji turizmi severlerin 21 günlük harcamalarının ise ortlama 4 bin 200 Euro olduğunu kaydetti. Allen, 'Arkeoloji turizmi genelde paralı ve entelektüel kişiler, elit kişiler. Arkeolojik turlarımıza Avrupa'dan genelde İngiliz, Belçika, Danimarka, Norveç, İzlanda ve İskoçyalılar ilgi gösteriyor. Avrupalı arkeoloji turizmi severler için Türkiye adeta açık hava müzesi konumunda. Türkiye'de de yavaş yavaş arkeoloji turizmi oturmaya başladı.' diye konuştu.
Allen, Anadolu'da çok zengin bir tarihi insanlık mirası olmasına rağmen, Avrupa ülkelerine göre müze sayısının çok düşük olduğunu kaydetti. Allen, 2011 yılı hedeflerinin 50 bin turisti arkeoloji turizmine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, turizm beldesinin deniz, kum ve güneş turizmi yanı sıra doğa ve arkeoloji turizminde de dünyanın sayılı tarihi şehirlerinden olduğunu söyledi. Geçtiğimiz aylarda katıldıkları WTM Londra Turizm Fuarı'nda, Side destinasyonunun arkeolojik zenginliğini ön plana çıkardıklarını belirten Uçar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtımlarında ada Apollon Tapınağı'nın yer aldığını ifade etti.

Side antik kent turizminin en önemli unsurunun, arkeolojik zenginliği olduğunu belirten Uçar, hedeflerinin, 2011'de beldelerini arkeoloji turizminde marka yapmak olduğunu kaydetti. Uçar, bu bağlamda Side Antik Kent'te daha fazla eser sergilemek için müze sayısını 5'e çıkaracaklarını belirtti. Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, turizm beldesinin deniz, kum ve güneş turizmi yanı sıra doğa ve arkeoloji turizminde de dünyanın sayılı tarihi şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz aylarda katıldıkları WTM Londra Turizm Fuarı'nda Side destinasyonunun arkeolojik zenginliliğini önplana çıkardıklarını belirten Uçar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtımlarında ada Apollon Tapınağı'nın yer aldığını ifade etti. Side turizminin en önemli unsurunun arkeolojik zenginliği olduğunu belirten Uçar, hedeflerinin 2011'de beldelerini arkeoloji turizminde marka yapmak olduğunu kaydetti. Uçar, bu bağlamda Side Antik Kent'te daha fazla eser sergilemek için müze sayısını 5'e çıkaracaklarını belirtti. Side Müzesi'nde 9 bin 690'ı sikke olmak üzere toplam 11 bin 815 tarihi eserin bulunduğu belirtildi.

Bu İçerik 2251 defa okunmuştur.

PAYLAŞ


 ARAMADetaylı Arama

DUYURUMUZ

EN SON EKLENENLER


IP : 3.234.241.200  Online:167 Toplam: 259225                                                                                                                                                                                                                                                      RSS  | Kullanım Koşulları

Copyright © Antalya Rehberi 2006 Tüm hakklari saklidir. Kopyalanamaz çoğaltilamaz